SCHIZOFRENIA

 

    Schizofrenia jest chorobą psychiczną, która poważnie wpływa na sposób myślenia i odczuwania trudności w funkcjonowaniu społecznym, tak w pracy, jak i w szkole. Obciążenie finansowe bywa również duże dla rodzin chorego, ze względu na cenę leków psychotropowych nowej generacji. Choroby nie można do obecnej chwili wyleczyć, ale właściwe leczenie umożliwia wielu chorym prowadzenie produktywnego, pełnosprawnego życia. Do wystąpienia choroby nie przyczyniają się ani rodzice, ani jak wcześniej myślano-złe matki, ani tez niedoskonała osobowość chorego, ani też jej zaburzenia. Nie ma ona żadnego związku ze słabością charakteru. Nikt z tą poważną chorobą nie może "wrócić do siebie" nie zwracając uwagi na halucynacje i złudzenia. Choroba nie wiąże się z żadną winą chorego. Jest ona poważną chorobą układu nerwowego, uniemożliwiającą normalne codzienne funkcjonowanie dotkniętej nią osoby. Dotyczy to pracy, funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie. Nie ma do tej pory jasnej odpowiedzi, co jest przyczyną tej choroby, ale jest wiele danych, które być może w niedalekiej przyszłości doprowadzą do odkrycia przyczyny schizofrenii. Ważne są obecnie trzy kierunki naukowych poszukiwań:

  1. Genetyczne (wrodzone). Zauważono, ze istnieje skłonność do występowania choroby w rodzinach i że osoby dziedziczą skłonność do rozwoju choroby. Choroba może być wyzwalana przez czynniki środowiskowe, takie jak: infekcje wirusowe lub poważne sytuacje stresowe, albo przez połączenie obu tych czynników. Podobnie jak inne dziedzicznie uwarunkowane choroby, schizofrenia pojawia się wtedy, kiedy organizm poddawany jest hormonalnym i fizycznym zmianom, tak jak to występuje podczas dojrzewania i na początku dorosłego życia.
  2. Biochemiczne. Genetycy pomagają w zrozumieniu, jak mózg produkuje i używa tzw. neuroprzekaźników. U ludzi chorujących na schizofrenię występuje większa wrażliwość albo tez występuje zwiększone wytwarzanie w mózgu substancji, która nazywa się dopaminą. Dopamina jest substancją, tzw. neuroprzekaźnikiem, służącą komórkom do przesyłania między sobą informacji. Zaburzenie równowagi tej substancji, polega na sposobie odbioru pobudzenia, które odbierane jest jako albo nadmiernie głośny dźwięk lub nadmierne jasne światło, co nie występuje u osób zdrowych. Ten problem w sposobie odbierania dźwięków, światła, zapachu i smaku może również prowadzić do występowania halucynacji lub złudzeń.
  3. Komplikacje podczas ciąży i porodu. Niektórzy badacze podejrzewają, że infekcja wirusowa, nieprawidłowe odżywianie w czasie ciąży lub komplikacje w czasie porodu, zwiększają ryzyko wystąpienia schizofrenii.

Wczesne oznaki schizofrenii

  • ogólny niepokój,
  • lekkie depresje o charakterze przejściowym,
  • powolna utrata zainteresowania,
  • wycofywanie się z działań, które poprzednio miały duże znaczenie,
  • podejrzliwość,
  • znaczące i widoczne zmiany w zachowaniu i wyglądzie (higiena osobista, ubiór, punktualność itp.)

Zaburzenia psychiczne mający rozpoznawania symptomów związanych z zaburzeniami psychicznymi. Stwierdza się w nim, że zaburzenia psychiczne można scharakteryzować poprzez następujące symptomy:

  1. Więcej niż chwilowe uszkodzenie funkcji intelektualnych w wyniku, którego następuje zanik pamięci, orientacji oraz zdolności rozumienia i uczenia się.
  2. Więcej niż chwilowe wahania nastroju o wysokim natężeniu, które powodują urojenia dotyczące oceny sytuacji przeszłych lub przyszłych, w jakich znajdują się inni, lub też brak jakiejkolwiek oceny.
  3. Urojenia prześladowcze, wielkościowe itp.
  4. Zaburzenia percepcji związane z urojoną oceną sytuacji.
  5. Zaburzenia w procesie myślenia o takim natężeniu, które uniemożliwiają właściwą ocenę sytuacji lub komunikowanie się z innymi.

Przeciętnie jedna na cztery osoby prawdopodobnie będzie miała problemy ze zdrowiem psychicznym w przeciągu roku. Problemy te mogą powodować realne i długotrwałe zniszczenia zarówno dla danej osoby jak i społeczności lokalnej. Na szczęście większość nas jest w stanie sobie z nimi poradzić i nauczyć się z nimi żyć pod warunkiem, że zostanie im odpowiednio wcześnie udzielona pomoc. W czerwcu 1994 r, zostało zarejestrowane i uzyskało osobowość prawną. Stowarzyszenie skupia rodziny oraz osoby chore, którzy pragną brać czynny udział w życiu społecznym oraz przeciwstawiać się stereotypom związanym z chorobami psychicznymi.

Zapraszamy również na stronę internetową

 

Przedsiębiorstwa Społecznego "Gospoda Jaskółeczka", które powstało z inicjatywy

      S.O.Z.P. " WZAJEMNA POMOC" w Radomiu


www.jaskoleczka.pl